NATO en büyük askeri tatbikata hazırlanıyor

NATO en büyük askeri tatbikata hazırlanıyor

11 Ekim 2018 Perşembe 09:35
Bu haber 942 kez okundu

NATO Soğuk Savaş sonrası en büyük askeri tatbikatına hazırlanıyor. Ay sonunda Norveç'te yapılacak tatbikata 31 ülkeden 51 bin asker, 150 uçak, 60 gemi ve 10 bin askeri araç katılacak. Tatbikat Rusya sınırına bin kilometre mesafede yapılacak.


NATO en büyük askeri tatbikata hazırlanıyor
banner26
 NATO'nun Soğuk Savaş sonrası en büyük askeri tatbikatını, ABD'li amiral James Foog Norveç açıklarında bir gemiden yönetecek. 

Savaş oyunu, Rusya sınırına bin kilometre mesafede gerçekleştirecek. Askerler Rus sınırına 500 kilometreden fazla yaklaşmayacak. 

İttifak askerleri, hayali düşman tarafından işgal edilen Norveç'e yardıma gidecek. Askerlerin karadan ne kadar hızlı sevkedildiğinin test edileceği tatbikatta Hollanda ve Almanya rotası kullanılacak. 

NATO birliklerinin kara yolundan sorunsuz ulaşımı, köprü ve viyadüklerin asker ve teçhizat geçişine uygunluğu, asker sevkiyatının bürokratik engellere takılıp takılmadığı test edilecek, eksikler belirlenecek. 

ABD'li amiral James Foggo tatbikat için "gerçek bir stres testi" ifadesini kullandı. Bu tür tatbikatlar Soğuk Savaş döneminde sıkça yapılıyordu.

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x