Katalonya bağımsızlık için tarih verdi

Katalonya bağımsızlık için tarih verdi

05 Ekim 2017 Perşembe 11:00
Bu haber 996 kez okundu

İspanya’da Katalonya özerk yönetimi lideri Carles Puigdemont referandumda oy sayımı tamamlanıp resmi sonuçlar açıklandığında bağımsızlık ilan edeceklerini söyledi. İspanya Kralı Felipe ise, Barcelano yönetimini yasaların dışına çıkmakla suçladı.


Katalonya bağımsızlık için tarih verdi
banner26
 İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye röportaj veren Katalonya Özerk Yönetimi lideri Carles Puigdemont oy sayım işleminin hafta sonuna doğru bitmesinin planlandığını ve en geç önümüzdeki hafta harekete geçeceklerini ifade etti. 

Referandumun ardından İspanya hükümetiyle görüşmediklerini belirten Katalan lider Puigdemont, Madrid yönetiminin kendi bölgelerine olası bir müdahalesinin “son derece büyük bir hata” olacağını söyledi. 

İspanya Kralı Felipe de Katalonya'da 1 Ekim'de yapılan bağımsızlık referandumunun ardından ilk kez değerlendirmede bulundu. 

Katalonya yönetimini sert dille eleştiren İspanya Kralı Felipe, Barcelona'daki yönetimin yasaların dışına çıktığını söyledi. 

Kral Felipe bölgenin ve bütün İspanya'nın ekonomik ve sosyal istikrarının tehlikeye atıldığını ve anayasal düzeni tesis etmenin devletin sorumluluğunda olduğunu vurguladı. 

İspanya Yüksek Mahkemesi, Katalonya polis şefinin “isyana teşvikten” açılan soruşturma kapsamında ifade vermesine karar verdi.

İspanya Ekonomi Bakanı da bir açıklama yaparak Katalan şirketlerinin ve banka müşterilerinin referandum krizinden endişe etmesine gerek olmadığını belirtti.

Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x