İran'da tansiyon yükseliyor

İran'da tansiyon yükseliyor

18 Mayıs 2017 Perşembe 17:28
Bu haber 988 kez okundu

İran’da yarın düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik propaganda yasağının başlamasına rağmen hem Ruhani hem de İbrahim Reisi taraftarları caddeleri doldurdu.


İran'da tansiyon yükseliyor
banner26
 İran yarın Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gidecek. Seçime bir gün kala yasak dinlemeyen İranlılar kadın erkek caddeleri doldurdu.

İçişleri Bakanlığının, sokak gösterilerine izin verilmeyeceğini bildirmesine rağmen caddeleri dolduran kalabalık polis müdahalesine aldırış etmeden konvoylar oluşturup destekledikleri aday için sloganlar attı.


MİR SELİM İDDİASI YALANLANDI
Geçtiğimiz günlerde adaylardan İslam Koalisyonu Partisi Merkez Şura Başkanı Mustafa Mir Selim'in, İbrahim Reisi lehine seçimlerden çekildiğiyle ilgili bir açıklama yapılmıştı. Ancak açıklama bugün yalanlandı.

İranda tansiyon yükseliyor... Yasak dinlemediler


İslam Koalisyonu Partisi 'nin resmi internet sayfasından Mir Selim'in seçim bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Mir Selim'in, parti internet sitesinden yapılan duyuru dahil seçimlerden çekildiğiyle ilgili haberler gerçeği yansıtmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylar lider Ali Hamaney'e bağlı Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından belirleniyor. Farsça Servisi'nden Amir Azimi, İran'daki seçim öncesi seçimi kazanma ihtimali yüksek olan iki adayı inceledi. İlk aday mevcut cumhurbaşkanı Hasan Ruhani...


Mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani. Doğumdaki adı Hasan Fereydoun olan fakat sonradan Türkçe'de de aynı anlama gelen Ruhani soyadını kullanan İran Cumhurbaşkanı, Glasgow Caledonian Üniversitesi'nde doktora yapmış bir isim.

1979'daki İslam Devrimi'nden beri siyasetin içinde olan Ruhani, 1980-88 arasındaki İran - Irak Savaşı'nda savunma sektöründe önemli görevler üstlenmiş, 1989-2005 yılları arasında ise Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak görev yapmıştı.

RUHANİ'NİN EN BÜYÜK BAŞARISI NÜKLEER ANLAŞMA
Bugün 68 yaşında olan Ruhani göreve 2013 yılında reform ve değişim vaadiyle gelmişti. Ruhani'nin en büyük başarısı, İran'ın nükleer programı nedeniyle ülkeye uygulanan uluslararası ambargoyu kısmen kaldıran nükleer anlaşması olarak gösteriliyor.

2015 yılında İran ve Batı ülkeleri arasındaki tehlikeli gerilimi azaltan bu anlaşmanın ekonomik faydaları konusunda ise farklı değerlendirmeler var.


Anlaşmanın ardından İran ekonomisi dünyaya açılıp 2016-17 döneminde yüzde 6,6 hızla büyüse de işsizlikte buna denk bir düşüş gerçekleşmedi. Bugün ülke genelinde yüzde 12,5 olan işsizlik özellikle de gençleri etkiliyor. Oy tabanında gençlerin önemli bir yer tuttuğu Ruhani için bu en önemli konu olacak.


Evli olan Ruhani'nin dört çocuğu bulunuyor. Çekirdek ailesi geri planda dursa da kardeşi Hüseyin kendisini nükleer müzakerelerde temsil etmiş, Ruhani muhalifleri tarafından ise yolsuzlukla suçlanmıştı. (Hürriyet)

Yorum Yaz

@name x