Göçmen krizini İspanya çözdü

Göçmen krizini İspanya çözdü

12 Haziran 2018 Salı 08:03
Bu haber 1072 kez okundu

Avrupa Birliği (AB), İtalyan ve Maltalı yetkililerin 600’den fazla göçmeni taşıyan geminin limanlarına yanaşmasına izin vermemesinin ardından sığınmacılara ihtiyaçları olan bakımın sağlanması çağrısında bulundu. Buna cevap İspanya’dan geldi. İspanya’nın yeni solcu Başbakanı Pedro Sanchez, gemiyi Valencia limanına kabul edeceklerini açıkladı. Sanchez, “İnsani bir felaketi önlemek ve bu insanlara güvenli liman sağlamak bizim yükümlülüğümüz” dedi.


Göçmen krizini İspanya çözdü
banner26
 İspanya’nın devreye girmesinden önce AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, “İnsanların hayatı söz konusu. İtalyan ve Maltalı yetkililerin önceliği gemideki sığınmacıların ihtiyaç duydukları bakımı almasını sağlamak olmalıdır” açıklamasını yapmıştı. Schinas, sığınmacıların gemiden en kısa sürede ve güvenli biçimde karaya çıkarılması gerektiğini ifade etmişti.

İtalya, göçmenlerin bulunduğu Acquarius gemisinin limanlarına yanaşmasına izin vermezken, Malta’dan “en yakın ve güvenli liman” olduğu gerekçesiyle geminin Valletta Limanı’na girişine izin vermesini istemişti.

Malta’nın bunu reddetmesi ve tarafların birbirlerini eleştirmeleri iki ülke arasında krize sebep olmuştu.


Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x