Fransa'da "First Lady" olmasın kampanyası!

Fransa'da "First Lady" olmasın kampanyası!

09 Ağustos 2017 Çarşamba 11:50
Bu haber 1013 kez okundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, eşi Brigitte için tesis etmek istediği "First Lady" unvanına karşı çıkan yaklaşık 240 bin kişi dilekçe imzaladı.


Fransa'da "First Lady" olmasın kampanyası!
banner26
 Hürriyet'te yer alan habere göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, seçim kampanyasında dile getirdiği "Fransız First Lady" (Première Dame) unvanının tesis edilmesine karşı çıkan 240 binden fazla kişi, internet kampanyalarının imzaya açıldığı change.org sitesinde imza verdi.

ABD Başkanı'nın eşine verilen unvanın bir benzerinin kurulmasını öngören Macron, eşi Brigitte için bir makam oluşturulmasını ve bu makamda çalışacak personelin işe alınmasını istiyor.

Ancak oluşturulacak makamda Cumhurbaşkanı eşine kamu bütçesinden herhangi bir ödeme yapılmayacağının altını çizen Macron'a karşı çıkanlar bu planı, Fransız siyasetini "Amerikanlaştırma" girişimi olarak değerlendiriyor.

ABD'deki First Lady'nin aksine, Fransa cumhurbaşkanlarının eşleri, hayırseverlik işlerine girişseler bile resmi bir görev üstlenmiyorlar. Geçmişteki cumhurbaşkanları eşleri gayriresmî olarak Elysee Sarayı'nda küçük ekiplerle faaliyet gösteriyorlardı.

Eşlere maaş bağlama tartışması

Fransız Meclisi'nde çoğunluğu elinde tutan Macron'un bu girişimleri, hâlihazırda parlamentoda tartışılan ve milletvekillerinin, akrabalarına ücretli iş sağlamalarını engelleyen yasa görüşmelerinde gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı'nın rakiplerinden François Fillon, seçimler öncesinde eşini parlamentoda görev yapıyor şeklinde gösterip, kamu ödeneklerinden faydalandırmıştı. Skandalın ortaya çıkması sonrasında Fillon büyük güç kaybetmiş ve muhafazakâr aday seçimde ikinci tura kalamamıştı.


Anahtar Kelimeler

banner45

Yorum Yaz

@name x