CHP'nin değişen yapısı!

CHP'nin değişen yapısı!

CHP'nin değişen yapısı!

Emre Sarp

26 Ocak 2018, 00:28
Bu makale 650 kez okundu

Siyasi partiler de İstanbul  İl Başkanlığı Genel Başkanlıktan sonra neredeyse 2. sırada gelmekte olan en önemli koltuktur.Öyle ki İstanbul ;  partilere seçimleri kazandırır ve kaybettirebilir. Zira Ankara’da koltuk sahibi olmanın en garanti yolu İstanbul İl Başkanlığından geçmektedir. Bu koltuğa; Türkiye’ye özgü, adı konulmamış ‘milletvekilliği kaporası’ denilebilir. Malum CHP denilen bir parti mevcut. M.K.ATATÜRK’ün kurduğu CHP çoktaaaan toprağın altına gömüldüğü için şu an aynı adı taşıyan , aynı logoyla çalışmalarına devam eden ve kendisine ATATÜRK’ün mirası diyen bir partiden bahsediyorum. Bu mirasın manevi boyutundan oy devşirmeleri dışında maddi olarak İş Bankası gibi kurumlarda hisse sahibi olmasından dolayı da kurucu babasına ihanet eden bir CHP’den bahsediyorum. O güzel insanlar o güzel atlara binip gitmişti ya hani, tabelanın arkasına sığınarak TÜRKİYE gibi bir ülkede 'ana muhalefet' olan CHP’den bahsediyorum. Kılıçdaroğlu gibi bir  karakterin Genel Başkanlığında elbette iktidar olmaları da zaten beklenemez. Ancak bugününe, yarınına ve geçmiş tarihine ihanet eden bir partiye karşı artık sabrımız zorlanıyor. Çünkü tarihlerine ettikleri ihanet, partileri dışında bir ülkenin de tarihiyle özdeş olunca o ülkenin vatandaş olarak CHP’li olalım ya da olmayalım hepimizi ilgilendiriyor. Elbette tabiatı gereği siyasi argümanların değişmesi, zamanın çıkarlarına göre bir yol çizmesi normaldir. Fakat her siyasi partinin bir duruşu vardır. ATATÜRK’ün duruşuyla kıyasladığımızda şimdi ki CHP’nin duruşu pozisyon açısından ofsayta düşmüş bir konumdadır.
Her neyse fazla konuyu dağıtmadan Canan kaftancıoğu denilen 'sıfatsız' bir şahısla ilgili düşüncelerimi aktarayım. Sıfatsız demek belki yanlış anlaşılabilir. Fakat kendi Twittır adresinde BİO kısmında yazan ; Sıfatlardan hoşlanmayan, sıfatsız bir şekilde, gergedanlaşmadan insan kalmaya çalışan biri...

Diyerek kendini tanımlamış birisi için kendi tanımıyla ona hitap etmek, hiçbir şey için olmazsa bir kadına nezaket göstermenin gereği olarak yapmam gerekendir diye düşünüyorum.
Devam etmeden önce hiçbir 'sıfata' prim vermeyen  Kaftancıoğlu'nun; 2Ağustos2017 tarihinde Cnn TÜRK ,TÜRKİYE’nin GÜNDEMİ proğramında lakayt ve karşısındakini hor gören bir tutumla; millete silah çeken hangi guruh olursa olsun bir milletin aynı şekilde karşılık vermesi gerektiğini söyleyen bir konuşmacıya; '–senın sıfatın ne-' diyerek, sıfatlara verdiği önemin ; sadece kendisine yakıştırdığı 'sıfatsız' sıfatını taşıyan sıfatlar ile kendisinin hor gördüğü veya kabullenmediği sıfatlar arasında ki ikilemleri de görmezden gelmediğimi de belirtmek isterim.

Kendisinin bu derece hayatımıza girmesi ise İl Başkanlığına seçilmesi ile vuku buldu.
Ve sonrasındaki hadiseler…Teker teker bahsetme gereği duymuyorum. Ama bir terörist olarak ölmüş olan Sakine Cansız adlı aşağılık bir cesedin sözlerini kendine şiar edinmiş bir politikacı değil Atatürk'ün mirası olan Chp' de değil, Hdp' de bile olmamalıdır. Düşünce özgürlüğü ayrıdır. Teröre çanak tutmak ayrıdır. 
Tahminim o dur ki 2019 seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul seçim çalışmasında en büyük kozu bu Canan hanım olacağı için seçimlerden sonrası beklenmektedir.
Zira aleni bir şekilde bu ülkenin Cumhurbaşkanı’nın vefat etmiş annesine karşı ağır ithamlarda bulunarak küfürlü paylaşımlar yapmak Cumhurbaşkanlığı makamını ve Recep Tayyip Erdoğan’ın kişiliğini bir tarafa koysak dahi sadece annesini kaybetmiş bir insan açısından yenilir yutulur cinsten değildir. Üzerine özür dilemek ve her ne hikmetse 5 yıl boyunca paylaşımın Twitter’da durmasına rağmen fark etmemişim demek ya da twitter da kullanıcı adı değiştirerek bu rezaletlerden sıyrılmaya çalışmak ancak kaçak dövüş sayılabilir.
Nitekim Mustafa Kemal’in askeri olma şerefine de nail olamayacağınızın biz farkındayız da sizin de farkında olmanız hayret verici bir farkındalık. Yoldaşıyız ibaresini de bu farkındalık sonucu kendinize layık gördünüz herhalde.
Domuz eti yemeye gelince belli ki kendileri Müslüman değil. Nitekim Allah için ‘Sizin Allah’ınız’ demesinden de ortada. Bundan dolayı ister sosyal medya da ister basın da bir eleştiriyi hak ettiklerini düşünmüyorum. Kimin ne olduğu ne yediği ne içtiği kendisini bağlar. Bazı paçavra gazeteler bunu manşetten verdi ise de. 2-3 seneye aynı gazeteler, CHP’nin bilmem ne ilinin başkanı bira içti diye haber yapar, 2-3 sene daha geçer ramazanda yemek yerken görüldü diye haber yapar, 2-3 sene geçer cuma namazı vakti Starbucksta kahve içerken görüntülendi der...Siyasal islam böyle birşeydir. Bundan da gocunmazlar. Kimse eleştirmez. Sıfatsızlık edebiyatı  derken sıfatsızlık üzerinden insani hak ve özgürlükleri görmezden geleceğiz anlamı taşımasın. Ama akıl var mantık var izan var nizam var. Burası Türkiye ! Burada bazı günahlar işlenemez. Bırakın siyaseti kendi mahallenizde bile tutunamazsınız. Her ne kadar özgürlüğü ve kişilerin şahsi tercihlerini savunsam da bu ülke toplumunun bir DNA’sı vardır. Kız çocuğunuza o yaşta bira verip içsin ne olacak derseniz, domuz etiyle övünürseniz bu toplum sizi dışlar. Siyasette il başkanı olmaya geçtim mahalle muhtarı bile olamazsınız.

Burada sözüm CHP’ye. Anlaşılan o ki Amerikalıların ‘vetting’ dediği süreçten CHP bi haber. Amerika’da parti içi önseçimlerde insanlar aday olduğu zaman kendi partilerindeki rakiplerinin küçükken çaldığı salatalıklara kadar araştırırlar. Keza başkan bürokrasiye birini atayacaksa önce kendisi adayın açıklarını arar. Çünkü senato soruşturmasında çıkarsa daha büyük rezillik olur.

En meşhur örnek : Steele Raporu. Christopher Steele zamanında İngiliz istihbaratında çalışmış, emekli olduktan sonra da Amerikalı fusion gps isimli bir şirketin sahibi. Cumhuriyetçi Parti’nin zengin bağışçılarından ve önseçimlerde Marco Rubio’yu destekleyen Peter Thiel bu şirketle anlaşıp Trump’ı araştırmasını istiyor. Trump adaylığı kazanınca araştırmanın finansörlüğüne Clintonlar devam ediyor. Steele bizzat Rusya’ya gidiyor, Putin’e yakın isimlere para yediriyor. Sonunda 35 sayfalık meşhur rapor çıkıyor. Donald Trump’ın Rusya bağlantıları ilk böyle çıkıyor. Bu araştırma için 1 milyon dolar harcanıyor. Hatırlıyorum House Of Card’s da bir Peter Rusoo olayı vardı, adamı bir pozisyon için hazırlarlarken oturtup ‘sana nerden vurabilirler’ diye detaylıca araştırıp öyle piyasaya sürüyorlardı. Dizi senaristleri dahi bunu düşünüyor yılların CHP’si nasıl akıl edemiyor anlamıyorum. Adam eski alkolik ve uyuşturucu bağımlısıydı sanırım, bunu bile önden kendisine açıklattırıyorlardı ki ilerde basit bir gazete haberiyle kariyeri mahvolmasın diye. Ki izlediğim en muhteşem ilk 5 dizi arasına girer. Reel bir örnekle devam etmek gerekirse Demokratların önseçimlerinde Bernie Sanders’ın 1972’de yerel  gazetelete yazdığı köşe yazıları internete düştü. CHP’de bunun onda biri yapıldı mı? Hayır. Ailesinin yaşam tarzı bizi ilgilendirmez. Sakine Cansız mesajında da Sakine'nin kim oldğunu bilmiyordu diyelim hadi.
Ermeni soykırımı vardır demesine ne demeli ? Canan hanım 6 yıl Tıp eğitimi almış fakat il başkanı olduğu partinin kurucusunun NUTUK kitabını hiç okumamış anlaşılan. Biz ne ara bu kadar demokrat olduk ? Ya da yüzde 23 ‘lük dilim üstünde oynanan sosylojik bir dezenfermasyon mu diyelim…RTE’yi desteklemiyorum diyen birisini AK Parti’de teşkilat üyesi dahi olamaz. Ya da Kürdistan’a evet diyen bir MHP’li düşünebiliyor musunuz ? CHP’ye ne oldu da bu kadar sıfatsızlaştı? Seyit Rıza'ya anma proğramı düzenleyen, kripto PKK ve FETÖ kimliği taşıyanlara koltuk bahşeden kendi kardeşi tarafından dahi artık alaya alınmış bir şahsın CHP gibi bir partinin liderlik koltuğunda oturması çok üzücüdür.
Manipülatif lümpen zangoçlar ile vatana ihanetin ilericilik olduğunu sanan fularlı Cihangir solcuları dışında hiçbir kesime hitap etmeyen Kaftancıoğlu adeta CHP’de ki ölümcül kanser hücrelerinin en büyük kistidir. CHP’ye geçmiş olsun dileklerimle. Umarım yüzde 20 lik oy kemoterapisiyle ışın tedavisine gerek kalmadan yeni seçim döneminde bu kistlerden acilen kurtulabilir.
Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ceylan 10 ay önce yorumlandı

emre bey yazılarınız çok uzun oluyor ama tespitler doğru

Kişi beğendi.