BUTİK ALİ’NİN KULAĞINI ISIRDIM

BUTİK ALİ’NİN KULAĞINI ISIRDIM

BUTİK ALİ’NİN KULAĞINI ISIRDIM

Ebru Eğinlioğlu

09 Mayıs 2018, 09:47
Bu röportaj 53815 kez okundu

Murat Koçyiğit kim?
1972 Erzincan doğumluyum. 9 yaşında İstanbul’a geldim. Cihangir, Çukurcuma, Tarlabaşı’nda büyüyen bir çocuğum. 

Eğitim nereye kadar?
Ortaokul’ da bıraktım, kafam da çalışıyordu ama okumadım

Oyunculuk nasıl başladı? İlk buluşma öncesi var mı?
Var. Kuzey-Güney var, Pis Yedili var, 1453 de varım. Şeytan Doldurur mu diye bir skeç var. Çok beğenildi, internette var. Krem dizisinde oynadım, Halit Akçatepe ile. Ezel’ de oynayacaktım, kısmet olmadı. Özcan Deniz’in bir sinema filmi vardı, orada yırtık çoraplı bir rolüm var, çok beğenildi, çorabı çıkartıyorum kokuyor falan. Recep İvedik 5 e çok çağrıldım gidemedim işimden dolayı. Şimdi çalıştığım bir firma var 25 senedir o yüzden gidemiyorum, ancak izin zamanlarımda gidebiliyorum.


Oyunculuktan bağımsız başka bir işiniz mi var?
Tabii deri işi ile ilgili emekli olacağım yakında.
Peki oyunculuğa nasıl oldu geçiş kim buldu sizi?
Ya Cevdet Balıkçı vardır, Yeşilçam emektarı o hep derdi bana, sende oyunculuk yeteneği var, gel gidelim ajansa kayıt edelim seni diye. Hep olur olur diyordum gitmiyordum. Sami Hazinses, Kadir Savun hep bunlarla beraberdik Beyoğlu’ndan buradan. Ondan sonra Kemal Sunal, Barış Manço ile tanışıklığım var. Ondan sonra bir gün bir arkadaşım var. Murat dedi gel ajansa kayıt olalım. Mayadrom Ajansa gittik kayıt olduk. Ondan sonra roller gelmeye başladı. 


Peki bu oyunculuk adı altında figürasyon ajanslarından gerçekten oyuncu çıkıyor mu?
Burası için demiyorum ama genelde çıkmıyor. Kız çok güzelse istifade etmeye bakıyorlar. Çocuk da çok yakışıklı ise Kıvanç gibi onu da meşhur etmiyorlar biraz sivrilse hemen öldürüp rolünü bitiriyorlar. Böyle yani eğer benim gibi özel bir tipiniz yoksa maalesef böyle. Para da kazanılmıyor. Geldi, geçti oluyorlar. Bana da geldi öyle boş işler, ben gitmedim, ben özel tipim dedim, özel bir şey olursa beni çağırın.
Peki ilk buluşma ya gelelim. Her şey gerçekmiydi, mizansenmiydi, şakalananların haberi var mıydı?
Hayır yoktu, tehlikeli program adam sinirlenir bardağı kafana geçirir, döver, saldırır her şey olurdu. Sonuçta sinirleniyor insanlar. Biz korkuyorduk. 


Ama insanlarda herhalde sizin üçünüzü görünce korkuyordu?
Ya dayak yiyeceğin kaçacaksın, ya da susacaksın. Aslında ben dayak yiyordum bir sefer kadın bağırdı bana ikide bir araya girirp böğ yapıyorum diye kadın bana git lan buradan diye bağırdı bana .
Bir de siz arada sunucunun dediğini yanlış anlıyor, başka bir şey söylüyordunuz, o da komik oluyordu
Onu bize demişlerdi arada doğaçlama da yapın diye o da daha komik doğal oluyordu bazen. 

Güzel para kazandınız mı?
Ya ne güzel, ne kötü orta şekerli…
Ama en azından iyi bir program oldu, tanındınız.
Evet aynen mesela bir deprem filminde oynayan bir yabancı var ( Dwayne Johnson) hamam sahnesinde oynadım onunla. Vatanım Sensin’ de milletvekili oynayacaktım ben gitmedim. 

Diyaloglu mu?
Evet ama öyle öne çıkmayacağım rollere gitmiyorum, gitmedim. Nisan ayında denize girdim Sarıyer’de 4 kişi kaldık finale ben seçilmedim orada.
Bu figüran oyuncuların nasıl bir hayatı var, sabahın köründe otobüslere biniyorlar falan  nasıl oluyor yaşantıları?

Çok eziyetli. Ben mesela Finlandiya’nın Survivor’ın da oynadım. Adamların her şeyi süper, yemekleri, setleri, biz de öyle değil. 4 yabancı mankeni sütle yıkadım. Cam vazonun içinde inek sütü ile yıkadım. Ormanda çekiyoruz, çok başarılı oldu. 80 ler dizisinde Butik Ali ile oynadım, Butik Ali’nin kulağını ısırdım.  Pis Yedili de hapishanede Orço’ ya saldırdım.

Burası Yeşilçam Kahvesi figüranların oturduğu bir yer eski figüranlardan kimleri görüyorsunuz, konuşuyorsunuz?
Cevdet Balıkçı var, Çetin var, Sami Hazinses ile 3 sene aynı odada kaldık. Erol Taş vardı.

Bu günün figüranları ile eskinin figüranlarını kıyaslarsak
Çok farklı, eskiler çok daha zor şartlarda, fakirlik içinde, imkansızlıklar içinde yaşamş. Yarım ekmek arası peynirle çalışmışlar.

Arkadaşlarınız Ali Çığcı, Vahap Ata ile  İlk Buluşma programında bir dostluk ortamı oldu mu, yoksa bir çekişme vs oldu mu?
Çok güzel bir dostluk oldu. Şu anda arayayım gelirler, üçümüz bir mangal ayağıyız. Vahap’ da çok bebek gibidir, nazik bir insandır, ben de öyleyim dürüst bir insanım, arkadaşlığa dostluğa önem veririm.
İlk Buluşma da hatırladığınız en komik anı neydi?
Biri senin söylediğin, kızın saçı ile uğraştığım diğeri de, Ali’nin kafasına adamın biri tencere geçirmiş, garrr garrr diye konuştuğu bir sahne vardı. Pizza bölümü de çok komikti. Bir de benim peruk olayı var. Adam kel, benim saçımı kafasına yapıştırıyor, karısı kızıyor, adam dizlerine çöküyor benim saçlarıma, adam ol diyorum o da çok komikti. Bölüm bitince, yemeğimizi bile daha tatlı yiyoruz. Recep İvedik’ de oynasaydım da, filmi ayrı bir yere taşıyacağıma inanıyorum. 

Yorum Yaz

@name x