Bugün kendin için ne yaptın?

Bugün kendin için ne yaptın?

Bugün kendin için ne yaptın?

Burcu Dereli

24 Nisan 2017, 16:20
Bu makale 1703 kez okundu

 Hepimizin yastığa başımızı koyduğunda aklına gelmesi gereken ilk soru bu olmalı “bugün kendim için ne yaptım” Başkalarını düşünmekten, ya da iş hayatında egolarla legolarla uğraşmakla o kadar meşgulüz ki; kendimizi unutuverdik.
Okuduğumuz pek çok kitapta der ki; kime ne yaptın? Bugün Tanrı için ne yaptın? Tamam, onları da yap ama kanımca sorulması gereken soru “bugün kendim için ne yaptım ” olmalıdır. Son aylarda ben de hayatımda bunu uygulamaya başladım. Ve faydalarını da görmeye başladım.

Bu hafta sonu Pazar günümü kitap okumaya ve müzik dinlemeye ayırdım. Nasıl iyi geldiğini size anlatamam. Beni tanıyanlar bilir, biraz hiperaktifimdir.  Dinlendirici eylemlere hasretliğim ondandır.

Mesela kendine sordun mu? Ne seversin? Ne yapmak hoşuna gider?  Ne yemek yesem bugün? Hangi filmi izlemek istersin? Bugün ya da bu hafta sonu hangi arkadaşınla zaman geçirmek istersin? En sevdiğin hobin hangisi? Ya da merak ettiğin, denemek istediğin bir hobi var mı?  Okumak istediğin bir kitap var mı?  Seyahat etmek istesen; bu sıralar en çok gitmek istediğin yer neresi? (Bütçen elverdiği sürece diye altını çizmekte fayda var; yoksa ahh deli gönül evin yolunu bulamaz)  Daha sorulacak sorular uzar da uzar gider. Peki, hiç kendine sordun mu? Ya da arada sırada kendine bu soruları soruyor musun?  Sen kendini önemsemezsen, ya da başkaları için yaşarsan senden eser kalmaz ki.

Bence önce kendi ruhumuzu, kendimizi beslemeliyiz ki mutlu olabilelim. Mutlu olursak, ışıldarız, güzel bir ışık saçarız ve mutluluk bulaşıcıdır. Bunun en güzel kanıtı; geçenlerde bir arkadaşımın düğünü esnasında rastlaştığım,  daha evvel tanışma fırsatımın olmadığı, instagram sayesinde takipleşmeye başladığım güzel bir yürekten bahsetmek istiyorum.  Merhabalaştıktan sonra; “nihayet tanıştık seninle, öyle güzel bir enerjin ve saçtığın ışık var ki seni keyifle takip ediyorum. İyi ki varsın” dedi. Hiç tanımadığınız bir yüreğe dokunabilmenin keyfini size tarif edemem. Ama güzel bir his olduğundan bahsedebilirim.

Başka neler mi yapılabilir? Ben her gün şükrediyorum. Bir şükür listem var. Bunun kuralı şu; şükür defterime her gün on tane şükredebilecek madde yazıyorum.  Örneğin; çok şükür sağlıklıyım. Bu sayede kimseye muhtaç olmadan hayatımı sürdürebiliyorum. Teşekkür ederim. Çoğu insana göre biraz Pollyanna’ymışım. Ne mutlu bana, böyle hissettirebiliyorsam.  Benim de hayatımda çok zor ve derin mutsuzluklar yaşadığım anlar oldu. Hayata negatif baktığım zamanlar da oldu. Ama pes etmedim. Hep tünelin sonundaki ışığa odaklandım. Ve çok şükür ki hayatımda aşk meşk konusu hariç, birçok konuyu hallettim. Ama biliyorum ki bir gün o konuyu da halledeceğim. Sol cebimizden umudu eksik etmemek lazım.

Daha önce uğraşmadığım hobilere yöneldim. Severim sevmem, yarıda bırakırım bilemem ama deniyorum. Kendimi mutlu etmenin her yolunu deneyimliyorum.Ne demiş Sevgili Değerli Üstad Nazım Hikmet:

En güzel deniz:
Henüz gidilmemiş olanıdır...
En güzel çocuk:
henüz büyümedi.
En güzel günlerimiz:
henüz yaşamadıklarımız.
Ve sana söylemek istediğim en güzel söz:
Henüz söylememiş olduğum sözdür...

 

Yapılacak o kadar çok şey var ki; yapmak istedikten sonra. Yeter ki isteyin. Kendinizin değerini bilin ki sizin de değeriniz bilinsin. Ve her şeyden önemlisi; hayalleriniz ve umutlarınız hep başucunuzda olsun. Bahanelere başlarsak, negatife odaklanırsak söylenmekten ve yerimize mıhlanmaktan başka hiçbir şey yapamayız. Bir bahar çocuğu olarak, haydi kalkın kalkın bir şeyler üretin. Bu el sanatları olabilir. Tahta boyayabilirsiniz, resim yapabilirsiniz, taş boyayabilirsiniz, müzikle uğraşabilir, yemek yapabilir ve bunu sevdiklerinizle paylaşabilir, seyahat etmek istediğiniz ülke için para biriktirebilir, okumak istediğiniz kitaplarınızı sırayla okuyabilir, izlemek istediğiniz filmleri izleyebilir, vermek istediğiniz kilolarınızı verebilir, yeni bir dil öğrenebilir, hiç bir şey yapmaya gücünüz ve enerjiniz yoksa her gün düzenli yürüyebilirsiniz. Liste uzar da uzar, yeter ki siz isteyin. Kendiniz için bir şeyler yapmak isteyin.

Ve her akşam kendinize sormayı unutmayın “bugün kendim için ne yaptım?”

Hayat kısa, kuşlar da uçuyor. Siz halen oturuyor musunuz?

 

Sevgiyle, umutla ve aşkla kalın…
 
Kendinize iyi davranın.
 
Sevgiler 
Burcu Dereli (24.04.2017)

Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

sami ender 1 yıl önce yorumlandı

muhteşem bugün sayenizde kendim için bol bol gülümsedim

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tayfun ışık 1 yıl önce yorumlandı

Yawww cok uzun şeyler yazmaaa yoruldum yawww

Kişi beğendi.