Biz 2. Sezona da Show Tv ile devam etse idik...

Biz 2. Sezona da Show Tv ile devam etse idik...

Biz 2. Sezona da Show Tv ile devam etse idik...

Ebru Eğinlioğlu

12 Ocak 2015, 13:58
Bu röportaj 4230 kez okundu

Bu Tarz Benim nasıl ortaya çıktı?
Bu Gün Ne Giysem İle aynı zamanda yaptığım bir format. İkisini de aynı zamanda hazırlamıştık. O zaman Show Tv de öyle büyük bir bütçemiz yoktu. Bu gün Ne Giysem 5 gün yayımlanıyor, Bu Tarz Benim ise haftada 6 gün yayımlanan versiyonu. Ben çok tatil yapan birisi değilim neredeyse haftanın 7 günü çalışırım. O dönemde 12 yılın ardından ilk kez Bodrum’ a bir tatile gittim 2 günlüğüne, öncesinde iş için Berlin’de idim, orada kadınların kıyafetleri çok kötüydü ama kaldığım otelin Bodrum’ da ki baktığı yerde çok ünlü bir klüp vardı. Oraya gelen kadınların inanılmaz şık olduğunu gördüm. Ve dedim ki; en azından Türkiye’ de bazı kesimlerde kadınlar, güzel giyinmeyi biliyor ve 30 saniye içinde iki programı da formatladım. Sonra Caner Bey ile detayları çalıştık.

Yabancı bir format olmamasına çok şaşırdım.
Evet değil. Bu Gün Ne Giysem uzun sürdüğü ve yurtdışı satışları devam ettiği için Bu Tarz Benim Formatı’nı çıkartmamıştık. Show Tv satın aldı.

Bu şekilde ortaya çıktı, yabancı format olmadığına çok şaşırdım.
Evet benim adıma Register bir program, bütün dünyada da bu şekli ile biliniyor. 6 ülke Bu Gün Ne Giysem’i satın almıştı, Almanya’ da yapıldı ama Bu Tarz Benim Daha fazla ilgi görüyor, 7 ülke opsiyonladı, Fransızlar bayıldı, onlarla da görüşüyoruz.

İki programın farkı ya da benzerlikleri neydi?
Biz o programda insanlara ne giymeleri gerektiğini öğrettik, şimdiki yarışmada tarz nasıl olunuru öğrettik. Ev kadınlarının çok da fazla bir fikri yok gerçekten, çok basit pratik bilgilerle ve görerek nereye ne giyilirin altını çizdik. Ama Bu Tarz Benim’i yalnızca moda programı olarak görmemek lazım aynı zamanda reality Show da. Show Tv de çalıştığım yıllarda da en başarılı formatları üretmiş bir kanaldı, ben en çok reality içinde gerçek karakterlerin olduğu formatları severim. Bu işte kalıcı olmak isteyen ve büyük ödülü kazanmak isteyen insanları programın içine koyunca, sahici bir rekabet gelişiyor. Bu çok önemli. Kuralları koyduktan sonra yarışmacılara müdahele olmaması gerekiyor.

Müdahele derken, sunucu da mı müdahele etmeyecek nasıl yani?
Yönlendirmiyecek kimseyi sunucu, yarışmacıların kendileri olabilmeleri için.

Özlem Özden tamamen gerçektiÖzlem Özden gerçek mi idi?
Tamamı gerçek, tüm yarışmacılar gerçekti. Siz de tanışsanız yüzde yüz gerçek olduğunu hemen anlarsınız. Hatta şimdi ATV de En Sevdiğim 3 Şarkı başlayacak, Özlem orada jüri koltuğunda oturacak. Yine benim formatım, yabancı içerik değil.

Ama hiç denmedi mi; hadi programa giriyoruz, şu programı bir hareketlendirelim falan.

Hayır, öyle olsa sanal bir davranış olur, o davranış da izleyiciye sahicilik hissi vermez, bütün sihir kaybolur. Bakın 2. Sezon Bu Tarz Benim’ de de öyle bir arkadaş var.

O hee diye konuşan kız mı?
Evet o, o da gerçek karakteri o.

Peki nasıl seçiliyor bu insanlar?

"2.bölüm Bu Tarz Benim için 7500 kişi başvurdu!"Şu an 7500 başvuru vardı 2 bölüm Bu Tarz Benim için, görüşüyoruz 100 e indiriyoruz, 50 ye indiriyoruz o şekilde düşüyoruz, en son ben karar veriyorum. Her kesime, her beğeniye uyacak insanları seçiyoruz.

Kurallar demiştiniz, Jüri hiç eleştirilmiyor yarışmacılar tarafından, kızlar Aaa bile dese, hemen sen Jüriye böyle diyemezsin deniyor bu da mı kural?
Kızlara müdahele etmediğimiz gibi, jüriye de etmiyoruz, o tavırlar onların şahsi duruşları. Onlar orada bilirkişi olarak oturuyor. Jüri hakaret etmediği sürece bizim açımızdan sorun yok, kıyafetle ilgili eleştirebilirler kızları.

Ama Köylü güzeli mesela hakaret sayılmaz mı?
Yok o karşıdaki kızı rencide etmek için sarf edilmiş bir söz değil, sevgi ve sevimlilik manasında kullanılmış bir laf.

Bu kızların bir çoğu orta seviyede kızlar değil mi? Yani ikizler dışında genelde orta halli denebilecek kızlar.
Evet ikizlerin gayet iyi yaşantıları var. 2.bölümde 3 tane durumu çok iyi kız var, Porsche’leri ile geliyorlar, özel giydiricileri var, kızların hepsi orta halli diyemeyiz. Hayatın içindeki herkes bu programa katılabilir.

O durumu iyi olan kızlar da jürinin bu baskın tavrını kabul edecekler mi?
Tabii edecekler, bu arz ve taleple alakalı. Durumu iyi olanın da, daha az iyi olanın da bu programdan bir beklentisi var, kimi oyunculuk yapmak istiyor, kimi sunuculuk. Bu programda tekrarları ile 3er saatten 6 saat ekrandalar. Bu gün sizin babanızın televizyonu olsa sizi 6 saat ekrana çıkartır mı. Öyle düşünün.

Tabii ki tanınmak için müthiş bir süre.

Şimdi bu kızların hafta içi her gün 1500 lira bütçeleri var, çalışmayanlar için bu hiç de fena bir rakam değil. Hepsini de harcamak zorunda değiller, zaten harcamıyorlar da sponsorları var, birçok insan onlara kıyafet veriyor. Yeni sezon da bir farklılık da her gün kazanana artı 1000 lira daha eklenecek. 13 haftanın sonunda bir kadının haftada 6500 lira kazanma şansı oluyor. Bu o yaştaki bir genç kız için iyi bir para. O yüzden hiç biri elenmek istemiyor ve hepsi gerçekten bir tarzı olduğuna inanıyor.

Her şeyi çok iyi kurgulanmış o halde, ben Cannes’ dan alındığını falan düşünmüştüm, çok şaşırdım.
Yok biz Cannes’a satıyoruz.

Bu tarz formatlar pahalı mıdır yurtdışında?
Günlük 1500 Euro, Hafta sonu 5000 Euro’dur fiyatı.

Louis Theroux gibi sorayım, bu paraları kanal mı ödüyor, yoksa yapımcı mı ödüyor?
Yapımcı bütçesine ekler, kanala yansıtır. Ya da tam tersi kanallar da Cannes’a gider beğendiği format varsa alır, sonra bize uyarlar burada programı.

Yani kanal formatı beğenip biz aynısını Türk versiyonunu mu yapalım diyor, mesela O Ses Türkiye?
Hayır canım olur mu, O Ses Türkiye’yi biz Acun ile beraber almıştık bu arada. Yabancı formatı satın alıyorlar, sonra burada kendilerine uygun hale getiriyorlar bir yapımcı ile beraber.
Tamam şimdi oldu. 

"Biz 2. Sezona da Show Tv ile devam etse idik, kanal bizi karalamaya çalışmayacaktı."Peki Show Tv ile sizi bu noktaya getiren sorun neydi?
Hiçbir sorun yoktu aslında, sosyal medya artık çığrından çıkmış durumda biliyorsunuz. Her şey önceden konuşulduğu gibiydi, 2 hafta önceden programı çekmiştik, jüri puanlamasını yapmıştı, her şey olması gerektiği gibi oldu. 185 dakikalık bant yayınımız vardı. Sms oylarının sonucu için de kısa bir canlı yayın planlamıştık. Sonunda neden jüri yoktu diye seyirci tepki gösterdi, daha doğrusu birileri sosyal medya da böyle paylaşımlar yaptı, onun üzerine insanlar Sms’ ler havaya mı gitti falan gibi saçma sapan söylemlerde bulununca. Show Tv’ de olayı karalamak adına, biz programı bitirdiğimiz için herhalde, bazı açıklamalar yaptılar. Olay bundan ibaret ama bizim açımızdan, biz her şeyi olması gereken şekilde, formatımıza uygun yaptık bitirdik, kaldı ki, o Sms’ lerde bizim cebimize girmiyor, bizimle ilgisi yok ama doğru şekilde de yerini buldu onu da söyleyeyim. Biz eğer 2 .sezona devam etse idik, kanal böyle bir açıklama yapmazdı. Ben o kanalda 21 yıl çalıştım ve kırmızı noktadan başlayıp, Cem Özer ile Laf Lafı Açıyor, Biri Bizi Gözetliyor, Buzda Dans, Kurtlar Vadisi, Deli Yürek, Muhteşem Yüzyıl aklınıza gelen en çok raiting alan formatları hep ben çalıştım. Bunları hayata geçiren bir adam olarak diyorum ki, bu yarışmanın finalı budur.

Peki Nurella’nın İnstagram’ dan fotoğraf paylaşması provakatif bir durum muydu?
Hayır, hiç öyle bir şey yok, her zaman paylaştığı gibi yine fotoğraf paylaştı, bir amacı yoktu. Kanal da zaten finalin nasıl olacağını biliyordu, onların stüdyolarında çektik, bu amacını aşan bir karalama kampanyası oldu bizim açımızdan. Ama bizim bir hatamız, yanlışımız yoktu. Her şey konuşulduğu gibi başladı ve bitti. Bakın şimdi programın tekrarlarını yayınlıyorlar, hemen ardından, Caner ile benim Habertürk’ te haberlerimizin çıkartılması, karalama kampanyaları, jüri üyelerinin en çirkin resimleri ile yapılan haberler, bunlar hep bilinçli bir itibarsızlaştırma durumu.

Peki siz bu kadar iyi formatlar hazırlamışsınız, elbette sektör içinde çok tanınıyorsunuz ama sizi halk hep mutfakta biri var gibi görüyor, neden böyle geridesiniz?
Çünkü ben göz önünde olmayı, kişisel röportaj vermeyi seven biri değilim, kendime ait bir hayatım var, işimi yapıyorum, onun dışında, önde olayım gibi bir beklentim ve isteğim yok. Fotografımı bile çok görmezsiniz benim medyada.

Tv8 in yayın çizgisini çok beğeniyorum.Tv8 in yayın çizgisini nasıl buluyorsunuz?
Benim için ideal kanal şu anda. 

Bir programın tutup tutmayacağını daha başından anlıyor musunuz?
E tabii artık büyük ölçüde, en başından anlıyorum. En sevdiğim 3 şarkı da benim formatım Atv’ de müthiş bir program geliyor mesela.

Cengiz Semercioğlu Show Tv’nin tetikçisi olmuş!Evet, ben uzun yıllardır sektörde olduğum için pek çok köşe yazarını tanıyorum, oldu tabii ama ben mahkeme süreci bitene kadar kimse ile konuşmak istemediğimi söyledim ama sizden sonra başkaları ile de konuşacağım. Bakın mesela ben pek çoğundan hoşlanmıyorum neden, Cengiz Semercioğlu formatın Show Tv’ ye ait olduğunu yazmış. Büyük Risk diye bir program yapıyorlar, raitingleri yerlerde onu tutundurmak için bizim formatımızın Show Tv’ ye ait olduğunu yazmış. Bunu neden yapıyor, Show Tv’ de ki 3 kuruşluk programı devam etsin diye. Köşesini böyle yalan, dolan haberlerle doldurabiliyor amacı belli Show Tv’nin tetikçisi. Bir de hiç bu işten anlamayan tv eleştirmenleri var, bunlar da televizyon seyredip, altyapısı olmadan atıp tutuyor. Ya da bakın bir ara da torpil haberleri çıkarttılar, o bunun yakını, Nurella’nın tanıdığı falan, yok böyle şeyler, bana ne kim birinci olacak, kim hak etti ise o oldu. 

Sonuna geldik röportajın, motor aşkınızı biliyorum, onun dışında iş dışında neler yapıyorsunuz, bir hiperaktivite de sezdim?
Motor doğru ama hiperaktif değilim, işimle ilgili şeyleri çok heyecanlı anlatırım. Beni en çok bir şeyi hayal etmek ve sonra da onun, bilmem nerenin dağındaki çoban tarafından bilinmesi çok heyecanlandırır. Misal veriyorum. Motoru da ulaşım için kullanmıyorum, zevk için biniyorum. 

Peki dünya seyahatleri falan?
Yok yok ben hiç sevmem öyle Cannes’ a bile gitmiyorum, evimden ayrı uzaklarda, havaalanlarında beklemelerle ömrü geçen biri değilim, tüm dünyayı zaten takip ediyorum, konforumu kaybetmeyi sevmiyorum. Mekanlarla değil, insanlarla ilgiliyim.

Aydınlanmak için Nepal’e, Hindistan’ a gidenlerden değilsiniz?
Yok aydınlanmak için, sessiz kalmak, içinize dönmek yeterli diye düşünüyorum, bir yere gitmeye gerek yok.

Çok teşekkür ederim…


Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 8

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Moda Saglik Guzellik ve Ask 6 yıl önce yorumlandı

hepsi sizde var:) okurlarinizla bunlarin sirrini paylasir misiniz bekliyoruzzzzz

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

sunucu bile simarmis 6 yıl önce yorumlandı

sadece juri degil sunucu bile simarmis sanirim transfer ucreti hem juriyi hem sunucuyu simartmis.yine de izleniyor izliyoruz

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kose yazilariniz 6 yıl önce yorumlandı

kose yazisi artik yazmayacak misiniz cok akici guzeldi yazilariniz neden kaldirsiniz sitenizde goremedim uzuldum.saygilar

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

formunuz sahane 6 yıl önce yorumlandı

nasil formda kalabiliyorsunuz hayran olduk .hem basari hem guzellik yanyana olmaz diyenler size baksin:) gundemi takip eden guncel roportajlarinizi merakla bekliyoruz ailece takipteyiz kucak dolusu sevgiler

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Juri Ebru Eginlioglu 6 yıl önce yorumlandı

cok basarili bir roportaj olmus tebrikler ve sizi juri koltugunda gormek isteriz cok zarifsiniz tarziniz makyajiniz saciniz her zaman bakimli ve guzelsini orneksiniz

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ebru hanım 6 yıl önce yorumlandı

ebru hanım süper röportaj öncelikle yalnız bu şirketin jürisi çok şımarmış bu gün izledim bir de yarışmacıların yorumları çok uzun süre tutuyor program sıkıcı hale geliyor. teşekkürler, saygılar.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

show tv 6 yıl önce yorumlandı

show tv nin yarışması daha iddialı görünüyor hem serdar ortaç ın eşi hem de bülent ersoy faktörü programı daha iddialı yapıyor

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ziyaretçi 6 yıl önce yorumlandı

ebru hanım çok başarılı bir röportaj olmuş, başarılar...

Kişi beğendi.