Başarı ama kime göre

Başarı ama kime göre

Başarı ama kime göre

Ebru Eğinlioğlu

27 Aralık 2016, 15:15
Bu makale 904 kez okundu

Şimdi etrafıma bakıyorum; herkes para kazanmak istiyor.
Başarılı olmak istiyor, ama hayalleri çok fazla değil.
Belki küçük bir ev sahibi olmak istiyor bir de araba, düzenli gelen az da olsa bir maaş.
Türkiye’nin ekonomik şartları belli. Çok ağır vergilerin olduğu bir ülkedeyiz.
Paranız olsun olmasın, internetten, çöpünüze kadar, gayrimenkuller varsa onlardan, arabanız varsa onların bin bir çeşidinden, iş yeriniz varsa, çalışanların sigortalarına kadar inanılmaz oranda vergiler ödüyoruz.

Bu halde kimsenin normalde birikim yapma şansı olmuyor.
Ancak 1 koyup 100 koyacağınız bir işiniz varsa, para kazanma şansınız var. Yoksa anca benzetmede hata olmaz; suyun üzerinde kalabilirsiniz, bata çıka…
Bir de bu işe temelden bakarsak; bizde eğitim sistemi de çok fazla idealist değil.
Çocuklar küçük yaştan yaratıcılığa değil, ezberciliğe teşvik ediliyorlar. Okullarda biraz farklı, biraz marjinal öğrenciler hiç sevilmez hep bastırılır. Özel okullarda biraz daha farklıdır ama orada da aşırı şımarık çocuklara müsamaha edilir.
Ortası ve dengelisi olmaz maalesef. Amerika’ da ve Avrupa’ da böyle değil. Çocuklar öncelikle lisan öğreniyor, serbest kıyafetlerle okula gidiyor. Öğretmeniyle bir birey olarak rahatlıkla konuşabiliyor, eleştirebiliyor, şaka yapabiliyor.
Öğretmenler de uygunsuz bir şey olduğu zaman onu idare edebilecek otoriteye, zekaya ve görgüye sahip olabiliyor. İşini mecbur olduğu için değil, sevdiği için yapıyor.
Bunlar çok çok önemli şeyler.

Bir şeyi istiyorsak bunun temeline inmemiz gerekir.
Bir de sürekli karşısından yardım bekleyenler var.
Onlar kendi işlerini yapmak istiyorlar ama hep karşılarındaki insanlardan yardım etmelerini bekliyorlar.
Ya para yardımı olarak ya da emek olarak.

E sen o zaman nasıl kendi işini yapacaksın, herkes yardım ettikten sonra o senin başarın olmuyor ki.
Bu rant üzerine çalışan zihinler yüksek sermayeli işlerde de benzer mantıkta çalışıyor.
Bir yerden bir rant yakalıyorlar. 1 koyup 100 alacağın bir iş; yok ihaleden şaibeli, şaibesiz bir yer ele geçeriyor. Koyduğunun 100 katını alıyor. Sonra ben çok başarılıyım diye ortada dolaşıyor. E zaten ballı yeri kapmışsın, oradan sonra kazanamazsan ziyan.

Bu şekilde de başkaları senin kaptığın yerin eksiğini doldurmaya çalışıyor. Gecesini gündüzüne katıyor ama senin rant yerinin getirdiği karın yarısına bile ulaşamıyor. Sen başarılı o başarısız mı oluyor bu durumda

Dünya da da bu rant mantığı var tabii ki sade bize mahsus değil ama bizdeki sorun insanların kendini bilmemesi.
Ben rantiyeciyim kolaya kaçıyorum, başarımın da sebebi bu diyeceksiniz.
Yani kendinizi bileceksiniz. Bu dünyaya artık bu saçma insanlar fazla. Çünkü diğerlerinin emeklerinin, başarılarının önünü engelliyorlar.
Güzel bir dünya ve gelecek istiyorsak, neyin neden olduğunu anlamamız ve doğru analiz etmemiz gerek.
Gerçek başarılarla dolu güzel günlere inşallah…Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Murat 1 yıl önce yorumlandı

Bir zamanın başbakanı bitaraf olan bertaraf olur demişti. Taraf olanlar 1 e 100 alanlar ve bizler bertaraf kısmındakileriz.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Duygu Dizer 1 yıl önce yorumlandı

Birde eşlerini ezen ben başarılıyım ben yapıyrm senin zekan yetmiyor bak beceriksizsin zaten cevrendekiler de seni sevmiyor seni beceriksiz görüyor. Ben çalışıp kariyer de servet yaptım diyen tipler var ne yazıkki:( Acaba o başarı gerçekten onlara mı ait??? Yoksa birilernin hakkına girerek kendilerinin zorla aldğı olanakalr sonucu mu düşinmek lazım???

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Cansu 1 yıl önce yorumlandı

Yardım etmek destek olmak hem dinen hem insani anlamda çok güzel seyler tabi ben bir şey yapmayayım her sey önüme gelsin mantıgındakiler için bu durum gecerli değil. Elinden gelenle kısıtlı imkanlarıyla bir seyler yapmak için uğrasanlar için gecerli . Sömürerek bir yerlere gelipte ben başardım diyerek baskasının hakkını ihlal edenleri ayrı bir yere koymak gerekir hatta bu tip işadamı işkadınlarını kaynar kazana atmalı :))) şarkısdaki gibi :)))

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Demet 1 yıl önce yorumlandı

" Sonra ben çok başarılıyım diye ortada dolaşıyor. E zaten ballı yeri kapmışsın, oradan sonra kazanamazsan ziyan. " öyle güzel özetlemişssiniz ki çok var öyle kasılan işadamları işkadınları :)))

Kişi beğendi.