ASKER ve POLİSİN ELELE VERDİĞİ TOPRAKLARDA ÜMİTSİZLİĞE YER YOK.

ASKER ve POLİSİN ELELE VERDİĞİ TOPRAKLARDA ÜMİTSİZLİĞE YER YOK.

ASKER ve POLİSİN ELELE VERDİĞİ TOPRAKLARDA ÜMİTSİZLİĞE YER YOK.

Nilsu Duru

16 Aralık 2016, 10:25
Bu röportaj 864 kez okundu

"BİR ASKER KIZI ve YEDİ GÖBEK ASKER TORUNU AYŞE EGESOY. "

TRT'nin bize armağanlarından biri. Sunuculukta bir marka. İzlemeye dinlemeye doyamadığımız, mikrofonu tutuşundaki zerafet, muhteşem diksiyonu, güzelliği ve şıklığıyla bizi büyüleyen Ayşe Egesoy röportajımız sizlerle ... *Merhaba, Öncelikle bir asker kızı ve torunu olarak ülkemizde yaşananları değerlendirir misiniz ? 

Merhaba. Terörü bir birey olarak şiddetle lanetliyorum, derin üzüntü içerisindeyim. Bunu yapan hainler, insan olamazlar. Ülkemizin geçtiği bu zor dönemlerde birlik ve beraberlik içinde olmamızın önemine bir kez daha dikkat çekerek şimdiye kadar terör saldırılarında hayatlarını kaybetmiş şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

* Çok teşekkür ediyoruz bu birlik ve beraberlik çağrınız için. Özellikle askerimizin ve polisimizin  birliği bozulmaya çalışılıyor. Neler söylemek istersiniz ? 
Bir asker kızı ve yedi göbek asker torunu olarak tüm hayatım üniformalılarla geçti. Asker ve polisin el ele verdiği bu topraklarda hiçbir zaman yüreğimde ümitsizliğe yer vermedim . Yaşanan terör olayları nedeniyle çok acılı, dertli ve mutsuzum ancak umutsuz değilim. Aynı bayrak altında Türk Milleti olarak birlik ve beraberlik içinde halledemeyeceğimiz hiçbir olumsuzluk olamaz. Yeter ki birbirimizin elini bırakmayalım. 


"HAYALİNİ KURDUĞUM BİR HEDEFTİ SUNUCULUK."


*Gelelim efsane sunucumuz Ayşe Egesoy'a.   Sunuculuk denilince akıllara yıllardır Ayşe Egesoy geliyor. Sunuculukta marka olma yolculuğunuz nasıl başladı? 

TRT’nin açtığı sınavlara girerek başladı. Ancak öncesinde çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda hayalini kurduğum ve koyduğum bir hedefti sunuculuk…


* Asil duruşunuz, saç makyaj ve muhteşem kıyafetlerle ekranlara ışık saçtınız. Sunuculukta çığır açarken ses ve diksiyon her şey mükemmelken engellerle karşılaştınız mı ? 

Elbette karşılaştım. Sizin de söylediğiniz gibi her şey mükemmeldi. Eksiksiz ilerliyordum. Ancak engellemeler insan hayatında tam her şey olduğunda başlamaz mı? Köstek olmak, doğru giden şeyleri çekememezlik hemen her meslekte olduğu gibi ne yazık ki benim meslek grubumda da vardı. Hala var… Yeter ki bu negatifliği bir nevi itici güç olarak görüp cesurca ilerlemeyi bilelim. Ben de öyle yaptım.


* Meslek hayatınızda en büyük destekçiniz? 
Elbette ailem. Beni baştan beri hep desteklediler. Ne zaman meslek yaşamımda bir sorunla karşılaşsam, o tümseği yara almadan ya da az hırpalanarak geçmem için elimi hiç bırakmadılar…


* Hayatınızın olmazsa olmazsa olmazı ?

 Yaşamımın en kıymetlisi oğlum Kemal Egesoy’dur. Allah herkesin evladını bağışlasın, yollarını açık etsin. Kemal benim yaşam sevincim, nefesimdir. Her şeyimi danıştığım yol göstericimdir. Hem oğlum, hem danışmanım hem hocamdır.


* Günümüz sunucularından var mı sizin izinizden gelen bir aday adayı? Nasıl buluyorsunuz? 
Günümüzde sunuculuk mesleği artık kulvar değiştirdi. Dolayısıyla benim ve benim devremdeki arkadaşlarımın izinden yürümeleri pek mümkün değildir.
 Bugün sunuculuk yapan arkadaşlar, gerek kullandıkları dil, gerek beden dili yayın disiplini, seyirciyle kurdukları iletişim ve geriye dönük kültür ve birikimleriyle başka boyutta devam ediyorlar.
Yeni, yepyeni bir tarzları var. Biraz içi boşaltılmış, eğlenceli ve dinamik…

" AYŞE EGESOY'DAN GÜZELLİK SIRLARI. "


* Güzellik sırrınız var mı evde uyguladığınız kolay bir maske tarifi bizlerin de uygulayabileceği :) 
Güzellik görecelidir bilirsiniz. İnsan kendini ve karşısındakini baktığı pencereden gördüğü kadar güzel veya çirkin olarak görebilir.
Güzellikle ilgili bana dair bilgiler ise, herkesin kolayca yapabileceği şeyler gibi geliyor bana; Doğru yaşama, doğru beslenme, spor olarak düzenli yürüyüşler… Kendimi ekonomik kullanmaya çalışıyorum. Çalışmadığım zamanlarda makyaj genelde yapmam. Kimyasal içeren hiçbir kozmetik ürünü kullanmam ve yaşama hep pozitif yaklaşırım. Kendi hazırladığım maskeyi sabah akşam yüzüme uygularım. Kapsül B vitamini Bephantol krem ya da cilt için yenileyici herhangi bir kerem veya az yağlı günlük kullandığımız herhangi bir kremi aynı oranda karıştırıp içine bir çay kaşığı sızma zeytinyağı koyarak yüzünüze ve ellerinize sürebilirsiniz.


" SAHNEYE MUTLAKA BESMELEYLE ve SAĞ AYAKLA ÇIKARIM . "

* Sahneye çıkmadan önce heyecanlanıyor musunuz? Nasıl bir hazırlık sürecinden geçiyorsunuz? ( Uğuruna inandığınız bir şey var mı mesela? )
Elbette heyecanlanıyorum heyecan bitmişse bu işte bitmiş demektir.  Sahneye mutlaka besmeleyle ve sağ ayakla çıkarım .
Sahneye ve Televizyona çıkmadan önce bilgilerimi kesinlikle tazeler doğruluklarını bir kez daha kontrol ederim. Ayrıca kendimi ve bilgilerimi de güncellemeye çalışırım. Meslek hayatımın en başından bugüne kadar seyircime çok saygı duyduğum için yaparım bunu. Kostüm ve takılarımın, saç ve makyajımın eksiksiz olmasına son derece dikkat eder, önem veririm. Bütün bunları harika bir ekip sayesinde yapıyorum elbette. Meslek hayatımın ilk yıllarından bugüne kadar kuaförüm, makyözüm, yardımcılarım hep aynıdır.
Başarının; klasik ve yerleşik sistemden geçtiğine inananlardanım. 

" KİTAP HAZIRLIĞI İÇİNDEYİM . "

* Şu anda sevenlerinizle buluşmak adına neler yapıyorsunuz?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün hazırlayıp sunduğu kültürel etkinlikler programları çerçevesinde ‘’Şiirlerle, Şarkılarla Ayşe Egesoy ’’ Tek kişilik gösteri programımla İstanbul’da birçok kültür merkezinde şiir dinletilerime devam ediyorum. 

Bugüne kadar sayısını hatırlayamayacağım kadar çok Televizyon programında çalıştım. Türk Sanat Müziği ve eğlence programları sundum. Bu vesileyle Türkiye’nin en önemli sanatçılarına yakın oldum. Sevim Tuna, Hamiyet Yüceses, Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Emel Sayın gibi mesleğinde zirveye çıkmış hepsi birbirinden daha pek çok değerli sanatçılarımızla çok şey paylaştım. Onların bilinmedik anılarını özelleri elbette bende saklı kalmak kaydıyla sahneye tek kişilik gösterime taşıdım. Aynı zamanda bu gösteri bünyesinde seyircimle karşılıklı anılarımızı bir kez daha yaşıyor, özlediğimiz o yılları bir kez daha birlikte gözden geçiriyor, anıyoruz.

Ayrıca çok yakında izleyicilerimle buluşacak bir kitap hazırlığı içindeyim. Bunların yanında yeni şiir albümü repertuarı oluşturmaktayız. Ve zamanım yettiğince diksiyon-fonetik ve beden dili eğitmenliğine devam ediyorum. Onun dışında sosyal medya aracılığıyla sevenlerimle, izleyici ve dinleyicilerimle buluşuyoruz. Sosyal medya adreslerim aracılığıyla bana güzel mesajlarını, beğenilerini gönderen tüm izleyici ve takipçilerime sizlerin aracılığıyla bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bu röportaj için sizlere de çok teşekkür ediyorum.


Biz teşekkür ediyoruz.

Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hayranıyız 3 yıl önce yorumlandı

ailece hayranıyız muhteşemdir hep öyle kalacak gönüllere taht kurmuş

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

sehrazat 3 yıl önce yorumlandı

Ayse Egesoy gerçekten bir markadır. bu güzel sohbeti begenerek okudum. Resimler beni o yıllara götürdü. damga vurmus daha da gelmez yerine kimse

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Şeyma ARSLAN 3 yıl önce yorumlandı

Ayşe Egesoy denince aklıma nedense hep çocukluğum gelir. O kıyaferleri, saç stiline bayılırdım. Ekrana çıktığında çocuksu anlamsız sevincim, sanki ailemden biriymiş gibi kabullenmem ve sevmem müthiş ve bir o kadar da anlatılamayacak bir özlem.. Ayşe Egesoy'u izlerken biran önce büyümek, onun gibi giyinmek, onun gibi konuşmak isterdim. Ergenlik çağına gelince saçlarımı çocukken hayranlıkla izlediğim Ayşe Egesoy hanımefendi gibi yaptırmıştım. Seneler sonra bir tv proğramına konuk olmuştu. Görünce çocuklar gibi sevindim. Çocukluğumun, ergenliğimin güzel kadını Allah yar ve yardımcınız olsun!..

Kişi beğendi.