Aşk, evlilik, ilişkiler

Aşk, evlilik, ilişkiler

Aşk, evlilik, ilişkiler

Ebru Eğinlioğlu

13 Nisan 2018, 22:18
Bu makale 51748 kez okundu

Geçenlerde bir program izliyorum; çok ünlü bir sunucu, iki doktor konuğu var, konuklar düzgün, sunucu da ülkenin en aklı başında gözüken sunucularından ama program türü olarak ilk defa, böyle bir kadın kuşağı formatı deniyor. Çok modern gözükmekle beraber, aslında çok da modern olmayan toplumun duymak istediği lafları ediyor.
Bir kez daha anlıyorum ki; insanları gözde büyütmemek lazım ve kimse kusursuz ya da muhteşem değil. Belki de öyle olması da gerekmiyor. Mükemmel ve hep daha iyiye gitme konusunda ben boşu boşuna yıllarca kendimi yetiştirmiş olabilirim ve ne kadar yetiştirebildiğim de ayrıca tartışılabilir ama en azından kendimi tartma ve algılama konusunda, bu insanlar kadar yanılmış olamam, olmamam gerekir…Konuya dönersem;
Seyirci bağlanıyor programa diyor ki; benim bir sevgilim vardı, benimle evlenmek istedi, ben kabul etmedim önce, o da gitti başkasına evlenme teklif etti o kadın bunu kabul etti, onunla evlendi ama 3-4 ay içinde anlaşamayıp ayrıldılar, dönüp bana geldi, bu sefer kabul ettim ama şimdi o kadınla neden evlendiğini kabul edemiyorum, onu affedemiyorum, sürekli neden hata yaptığını, o kadına neden gittiğini sorup, suçlayıp, hayatı zehir ediyorum. Ne yapabilirim?
Sunucu ve uzman konuklardan biri diyor ki; E daha ne istiyorsun, adam bir hata yapmış sana dönmüş gelmiş, evlenmiş, bundan iyisi can sağlığı...
Çok ünlü sunucu da şöyle diyor; daha ne istiyorsun, evlilik gayet konforlu bir şey daha ne olsun…Sen de kafanı ilişkine odaklama, gez, dolaş, çiçeği sev böceği sev, bir hobi bul falan filan.
Bence yanlışlar, bu olayda havada uçuşuyor.
Sebebine gelince; bir kere gezmek, çiçeği, böceği, sanatı şunu bunu sevmek aşkın alternatifi değildir. Gerçek bir aşktan bahsediyorsak.
Yok mantıklı bir ilişkiden bahsediyorsak da eğer duygularımızı bu kadar iyi kontrol edebiliyor, mantıklı bir şekilde ilişkimizi değerlendirebiliyorsak; iyi işte adam yanlış yaptığını anladı bana döndü deyip sevinebiliriz ya da egomuza yenilip döndü ama ya o kadınla da yaşadıkları neydi deyip kabul etmeyebiliriz ve yine bu durumun da telafisi çiçeğe, böceğe, ota, doğaya dönmek değil.
Her hissettiğimiz duygu geçebilir diye bir şey yok ve duygular söz konusu ise her şey çok mantıkla çözülür, üstesinden gelinir diye de bir şey yok. İki taraf suçsuz da olsa, her ilişki kurtarılabilir diye bir şey yok.
Evliliğin konforlu olup olmadığına gelince; evlilik kurumu, toplum tarafından desteklenen, onaylanan bir durum da olsa ve dünyada bu konu üzerinden dönen milyar dolarlık rantlar da olsa bile evlilik kurumu konforludur ve herkese uygundur diyemeyiz. Ne duygusal olarak, ne toplumsal ne de başka bir şey…
Evlilik sosyal bir durumdur, varlıklı insanlar için ayrı bir durumu vardır, durumu iyi olmayan insanlar için ayrı.
Kıt kanaat belirli bir bütçe ile yaşayacaksanız, erkek olarak eşinizden size hizmet etmesini beklersiniz, yemeğinizi yapmasını, elbiselerinizi yıkayıp ütülemesini, alışveriş yapmasını, çocuklarınızı büyütmesini, bütçeye katkıda bulunmak için de belki de çalışmasını.
Varlıklı ailelerde başka dinamikler vardır, etrafa sosyal çevreye bir güç gösterisi falanca ailenin kızı ya da oğlu ile evlendi, en havalı semtlerde ev satın aldılar, 5 yıldızlı filanca otelde düğün yaptılar, balayına egzotik, tropik adalara gittiler, düğün hediyesi son model mercedes aldılar, evde 3 tane yardımcı vardı diye liste uzar gider.
Bir kurumdur evlilik ‘konforludur’ denemez, duygusal tarafına hiç değinmiyorum zaten bu konuyu duygular konusunu bir makaleye, köşe yazısına zor sığdırabilirim ama şunu diyebilirim gerçek bir aşktan söz ediyorsak, o duygu çiçekle, böcekle falan geçmez belki olmuyorsa eğer şiddetine katlanmayı öğrenebiliriz. Aşk hele ki karşılıklıysa; hesap kitap yapmaz, birbirlerine tuzaklar kurmaz, ne kaybettim ne kazandım diye hesap etmez, canını acıtıyor gibi gözükse de aslında duyguları öldürmeye değil yaşatmaya çalışır. Aşk sonsuz bir heyecan, sonsuz bir mutluluk, sonsuz bir hüzün barındırır. Dünyadaki en değerli ve en gerçek duygudur. Kıymetini bilmek gerekir ve aşk duygusu korkak ve güçsüz insanlarda bulunmaz…Ama evliliği şartlarını yerine getiren, her isteyen yapabilir.Yorum Yaz

@name x

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Cemal Doğan 3 yıl önce yorumlandı

Evliliğin, kişilerin statüsü veya eğitim seviyesi ile yürütülecek bir müessese olmadığına dikkat çekmişsiniz ki:bana göre doğru.Yüzlerce boşanma davasına bizzat tanık olan biri olarak,adına ister aşk,ister mantık evliliği diyin.İlla evlilik şart değil. Mesele,sabah kalktığında mutfakta kahvaltıyla uğraşan birinin boynuna öpücük kondurup "Günaydın"diyebilmektir.O'nun çıkardığı temizlik gürültüsüne, terlik sesine gülümsemektir.Gün gelir artık sıkıldığınızı fark ettiğiniz de ise,yine bir buseyle yaşananlara" teşekkür"edip nemli gözlerle ardından güzel duygularla ve minnetle bakabilmektir.Elinize sağlık-)

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Demet 3 yıl önce yorumlandı

“Evlilik sosyal bir durumdur, varlıklı insanlar için ayrı bir durumu vardır, durumu iyi olmayan insanlar için ayrı. “ sözünüz öyle doğru ki ve tabi yazınızın her kelimesi çoook çook doğru analizler içeriyor yüreğinize sağlık Sevgiler

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

slm 3 yıl önce yorumlandı

çok guzel bir yazı olmuş.başarılar

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nilgün 3 yıl önce yorumlandı

ebru hanım lütfen hep aşkı yazın, sizin kadar güzel bir kadın ve bu kadar duygularını güzel anlatabilen hep aşkı yazmalı

Kişi beğendi.