8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü :)

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü :)

08 Mart 2017, 12:19
Bu makale 4941 kez okundu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü söz konusu olunca “kadınlarımızdan” bahsetmeden, onların varlıklarının önemiyle ilgili bir şeyler söylemeden geçmek olmaz…

Tek bir güne sığdırılamayacak, hayatlarımızdaki yerleriyle hepimizi omuzlarında taşıyan, bizi biz yapan kadınlarımızın değerini anlatmak aslında kelimelere sığdırılabilecek türden değil.


Annelerimiz, kardeşlerimiz, eşlerimiz, çocuklarımız, omuz omuza mücadele verdiklerimiz hep onlar. Hangi sıfatının hakkını ödeyebilmek mümkün ki?


Daha hayata ilk gözlerimizi açtığımızda sonsuz şefkat ve sevgisiyle bizi koruyup kollayan, en doğru, en ahlaklı insan olma yolunda bizi hayata hazırlayan annelerimizle başlayan yolculuğumuz, kız kardeşlerimizle hayatı paylaşmayı öğrenmekle devam edip eşimizle kurduğumuz yuvadaki düzen, saygı, sevgi bütünlüğü içinde sürüp gitmez mi? İş hayatında omuz omuza beraber mücadele ettiğimiz kadınlarımız her türlü zorluklara yine o bayan nezaketiyle göğüs gerenler değiller midir?


VARLIĞI VE DURUŞU


Bir kadının dokunduğu, yüreğini kattığı bir şeyin çirkin, yakışıksız, estetik duygudan uzak olduğunu gören var mıdır? Mümkün değil. Varlığı, duruşu , düşünüş tarzı ve yaptıkları hep dünyayı daha da güzelleştiren şeylerdir aksine.


Erkek olarak verdiğimiz kararlar, öfkelerimiz, hırslarımız onların dokunuşuyla anlamlı ve yaşanılabilir hale getirir dünyayı. Bizler sadece hedeflerimize yöneldiğimizde sadece düşüncelerimizi kabul ettirmek isteklerimizle, en doğruyu biz biliyoruz tavırlarımızla hareket ederken bizim çoğu zaman gözden kaçırdığımız şeyleri tamamlayan kadınlarımızdır.


Çünkü onlar çok önemli bir noktayı hiçbir zaman gözden kaçırmazlar. Duyguları. İçinde duygu olmayan, insanın duygularına hitap etmeyen şeylerin nasıl da yavan olduğunu, duygular önemsenmeden yapılan şeylerin nasıl yarım kaldığını onlar hatırlatır hep bize.


Her zaman toleranslı, fedakar halleriyle onlardan öğrenmemiz gereken en önemli şeylerden bir diğeri de merhamettir muhakkak. Merhametleriyle daha doğduğumuz andan beri bizi kucaklayan kadınlarımız, acımasız olabildiğimiz erkek egolarımızı törpülemek konusunda da en büyük rehber olmuştur tarih boyunca.


Sadece bir an düşünerek aslında kadınların dünyadaki varlıklarının ne kadar önemli olduğunu anlamak mümkün. Onların olmadığı bir yaşamı düşünün. Sabah uyandınız. Yanınızda anneniz, eşiniz, çocuğunuz yok. Evde sesiniz yok. Sabah kahvaltınız yok.. Kahkahası yok. Kıyafetleriniz darmadağın. Evde düzeniniz yok. Dışarı çıkıyorsunuz. Hepsi tek tip , aynı renk kıyafetlerle herkes birbirinin aynısı. Mimik yok. Neşe yok. Renk yok.


Bu kadarını bile düşünmek ne kadar da zor değil mi? O zaman yanınızdayken hepsinin ayrı ayrı kıymeti bilinmeli. Görevimiz oldukça basit aslında. 0nlar hayatı bu kadar kolaylaştırıp anlam katarlarken bizim üstümüze düşen sadece buna yaraşan “adam” olabilmekte. Yaşamımızın anlamı olan bu değerli varlıklarımıza karşı.


Sevgiyle kalın..


Yorum Yaz

@name x